Szombathely MJV közgyűlése 2015-ben fogadta el a Klíma- és Energiastratégiáját, majd 2021. decemberében a SECAP-ot. Mindkét stratégiai dokumentum kiemelten kezeli a napenergia helyben történő hasznosítását, elsősorban kiserőművek telepítése révén. A város 2030-as célja a közintézmények villamosenergia igényének teljesen megújulókkal való előállítása - amely cél elérését jóval a céldátum előtt a jelen pályázat elősegítheti.
A projekt átfogó célja, hogy Szombathely stratégiai céljaihoz hozzájárulva csökkentse a város CO2 kibocsátását, növelje a városi intézmények villamosenergia energiaellátás biztonságát, egyben erősítse és diverzifikálja a helyi gazdaságot a fosszilis villamosenergiára szánt kiadások helyben tartásával.
A specifikus cél három db, egyenként 480 kWp névleges AC oldali teljesítményű, tehát összeségében 1440 kWp-es naperőmű létesítése a korábban lezárt területen.
A létesítés során három, önálló kiserőmű valósul meg, egyenként 8-8 inverterrel, a hálózatra való csatlakozást biztosító trafóval, kerítve és a közüzemi elektromos hálózatra csatlakozó, saját tulajdonú 11 kVA-s légvezetékkel és 22 kV-os termelői földkábellel. A létesítés rekultivált hulladéklerakó területén valósul meg, tehát nem növeli a művelésből kivett területek arányát és nem csökkenti a termőföldek mennyiségét sem.
A rendszer évente mintegy 1 684 800 kWh tiszta villamos energiát termel meg, amivel közel 30 %-kal csökkenti a város által a piacról beszerzett villamos energia szükségletet. A kiserőművekben megtermelt energiával közel 1575 tonna CO2 kibocsátást előzünk meg minden évben egy megbízható energiaellátást jelentő környezetbarát és klímabarát módon működő napelemes rendszer létrehozásával.
A kivitelezési munkák elérték a 100 %-os készültségi szintet, a kivitelezés befejeződött.
Megvalósítási időszak: 2017.01.01.- 2023.12.30.
Kedvezményezettek:
Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata
SZOVA Szombathelyi Vagyonhasznosító és Városgazdálkodási Zrt.