Ugrás a FőmenüreUgrás a Fő tartalomraUgrás a Lábléchez

Határon átnyúló fejlesztések - „Szent Márton központok és a Szent Márton európai kulturális útvonal – új határon átnyúló, kulturális és turisztikai projekt”

2023.06.27. 13:59

 

Szombathely Megyei Jogú Város Közgyűlése a 377/2008. (IX.25.) Kgy. sz. határozatával elhatározta, hogy projektpartnerként részt vett (2009. november 1. - 2012. október 31.) a Szlovénia-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében a Szent Márton városi sétaút kialakítása Szombathelyen projektelem megvalósítása érdekében.

CENTROPE Capacity

A pályázat teljes költségvetése 187.186 Euró, ebből a kormányzati támogatás: 18.718 Euró. A SZMJV által kötelezően vállalt önrésze 9.359,36 Euró.

A projekt kezdő napja: 2009. november 01., a projekt záró napja: 2012. október 31.

A szombathelyi sétaút 6 állomáson keresztül vezet, amelyeket 30 darab burkolati „lépőkő” köt össze. A projekt részeként a régi Várostorony helyén mozaik került elhelyezésre.

Állomások:

1. állomás: Kálvária
A Szent Márton történet legismertebb jelenete – fele köpenyét egy koldusnak adja – két bronztáblán megjelenítve. A táblák egymás mellett, szintben elcsúsztatva kerültek elhelyezésre, alattuk kőtáblán felirat.

2. állomás: Szent István park
A 2 darab ívesre hajlított felületű, ábrákkal áttört acéllap Szent Quirinus halálra ítélésének és Szent Márton megvesszőzésének, illetve üldözésének történetét jeleníti meg.

3. állomás: Óperint utca
Az Óperint utcai híd jobb oldali korlátján egy bronzból készített, fennakadt drapéria (püspöki mucétum) utal Szent Quirinus mártírhalálára.

4. állomás: Székesegyház
Az iránymutató kompozíció középén kiemelkedő kőelemtől hét – a burkolatba süllyesztett - irányjelző nyíl indul ki, a jelzett célok irányába. Az irányjelzők feliratai: Katedrális, Romkert, Szeminárium, Sala Terrena, Kálvária - Martineum, Szent Márton templom, Iseum. Az irányjelző kövekben egy-egy jelképes kör alakú bronztáblácska kap helyet, a jelzett funkció megjelenítésével.

5. állomás: Savaria tér
A Főtér összeszűkölő végében egy acéloszlopra rögzített hegesztett objektumon Szent Márton látható, amint átnyújtja palástját a koldusnak.

6. állomás: Savaria múzeum
A kompozíció elemei: liba alakokat formázó íves elem, fekvő kutyát és kígyót formázó elemek. Ezek az állatok a Szent Márton legendákban szerepelnek, egyúttal asztrális szimbólumok is. A kompozíció további eleme egy bronztábla, amelyen Szent Márton alakja látható szerzetesi ruhában, imádkozva. A tábla sarkában a Skorpió havának jelét formázó kampón lopótök lóg, utalva a Márton-napi újbor kóstolására.

Várostorony-mozaik:
A mozaik 81 x 81 darab, különböző színű gránit kőből készül, célja a feltételezett várostorony grafikai bemutatása. A mozaik alá a következő szöveg kerül: „Itt állt a Várostorony az 1817-es tűzvészig.”

A Szent Márton sétaút elemeit 30 db burkolati „lépőkő” köti össze a Kálvária templomtól a Szent Márton temetőig.

Vissza az előző oldalra

Oldal tartalma utoljára módosítva: 2023.06.27. 14:00