Felsőőr a több mint 7600 lakosával Dél-Burgenland legnagyobb városa, melynek az évtizedek folyamán gazdasági és társadalmi jelentősége nőtt. A település lakosai és a számos vendég minden tekintetben sokszínűséget él meg, mivel Felsőőr vásár- és bevásárlóvárosként, de iskola- és sportvárosként is híres.
Felsőőr sokszínűsége a különböző népcsoportok egymás mellett élésében is felismerhető. A város németül, magyarul és horvátul beszélő polgárok otthona, éppúgy, mint a roma népcsoporté is. Az itt működő három egyházközség, a római katolikus, a református és az evangélikus is jelentősen hozzájárul egymás kölcsönös megértéséhez és a fejlődéshez.
1841-ben Felsőőrnek vásártartási jogot adományoztak. A minden szerda délelőtt a Fő tér környékén megrendezésre kerülő heti piac nagy hagyománnyal rendelkezik, és még mindig nagyon közkedvelt, akár bevásárlásról, akár a kedvelt „kolbászozásról” van szó. Immár 30 éve rendezik meg a termelői és az ínyenc piacot, ahol szombat délelőttönként őstermelők kínálják eladásra a régió legjavát a városi parkban. Látogatása az ínyencek számára „kötelező”.
A város történelme a címerben is visszatükröződik. Ezüst pajzson kékbe öltözött harcos – egy határőr látható. A határőrök katonai feladatot ellátó jobbágyok voltak, akik a magyar király megbízásából a mai Stájerország ellen védték a határokat. Az újvári (güssingi) és a borostyánkő (bernsteini) vár jelentette az őrizendő terület határait. A város neve erre a területrészre utal, amit „Felső Őrnek” neveztek.
Felsőőrre jellemzőek az árkádos házak. Mindenekelőtt a régebbi lakónegyedekben találkozhatunk ezekkel a tipikus építési móddal készült hosszúra nyúlt házakkal. Az elmúlt években jellemző visszatérés ehhez a régi burgenlandi építési hagyományhoz azt eredményezte, hogy sok újépítésű ház ilyen stílusban készül, és a meglévő épületeket ezek mintájára újítják fel.
A rendszerváltás utáni első hivatalos testvérvárosi kapcsolat az ausztriai Oberwarttal létesült, bár a két város között már a rendszerváltás előtt is történt kapcsolatfelvétel. Az osztrák határ másik oldalán, Szombathelytől mindössze 40 km-re elhelyezkedő várossal 1991-ben, Szombathelyen került sor a szerződés aláírására. A földrajzi közelség miatt Oberwarttal mindig is nagyon aktív volt az összeköttetés, a két város polgármestere szinte napi kapcsolatban volt egymással. Számos gazdasági kérdésben született együttműködés a két város között, rendszeresen szerveznek határ menti kerékpáros találkozókat.