2026. január 23-án, pénteken 10 órakor a Szombathely Városi Vásárcsarnokban, a zongora melletti területen ünnepélyes keretek között helyezték el a Vásárcsarnok időkapszuláját. Az esemény a piac alapításának 50. jubileumi évét lezáró élménynapok szimbolikus folytatása volt, egyben üzenet a jövőnek – egészen 2075-ig.
Az időkapszula különlegessége, hogy a vásárcsarnok tudatosan nem hagyományos tárolóba szerette volna elhelyezni az üzeneteket, hanem T. Takács Tibor festőművész által elkészített dólium kicsinyített másába. A római korban használt, nagyméretű kerámiaedények elsődleges funkciója az élelmiszer tárolása és megőrzése volt – ugyanaz a feladat, amelyet a piac évszázadok óta betölt a közösségek életében. A dólium így nem csupán történeti utalás Savaria római örökségére, hanem a Vásárcsarnok mindennapi küldetésének szimbóluma is: a gondoskodásé, az ellátásé és a helyi értékek megőrzéséé.
Az edény kiválasztásával a Vásárcsarnok a múlt iránti tiszteletét és azt az üzenetet szerette volna kifejezni, hogy a jelen értékeit a jövő számára olyan formában kívánja továbbadni, amely méltó az elődök tudásához és hagyományaihoz.
A kapszula tartalma mindaz, amit ma fontosnak tartunk megőrizni az utókornak: dr. Nemény András, Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere, Polákovics Marietta, a Szombathely Városi Vásárcsarnok igazgatója, a vásárcsarnok munkatársai és árusai, valamint egy szombathelyi és egy vidéki, a piacot rendszeresen látogató óvodás csoport üzenetei, a jubileumi év emlékei (például a tavaly kiadásra került, Szombathely Szíve, a Piac c. könyv), pénzérmék, jelenleg a piacon árusítható gombafajták listája, egy aznapi aktuális árlista a legnépszerűbb élelmiszerekkel és iparcikkekkel és több jelképes tárgy.
Az időkapszula felbontása 2075-ben, a Vásárcsarnok alapításának 100. évfordulóján esedékes.
Fotó: Nagy Jácint/Savaria Fórum



























